STÁT CHCE ŘEŠIT ODTAHY VOZIDEL SÁM. SLUŽBA PRO ŘIDIČE NEBO PRO STÁTNÍ KASU?

Díky novele zákona, na které pracuje ministr dopravy Dan Ťok, se bouračka nebo porucha na dálnici, může ještě víc prodražit. Ťok chce tímto krokem snížit čekání v kolonách díky za nepojízdným, a to díky povinnému odtahu státem určenou firmou.  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak nově mohla nařídit neprodlený odtah vozidla, bez předchozí výzvy policie. Podle Ťoka by se tímto mělo předejít dlouhému čekání na smluvní odtahovou službu majitele nepojízdného vozidla, která jede třeba přes půl republiky

Jenže, každá mince má dvě strany. Ano, je možné, že díky tomuto urychlí zprůjezdnění dálnice, ale na druhou stranu si řidič vozu nebude moct vybrat vlastní odtahovku a bude muset využít státem nasmlouvanou odtahovou službu a taky ji za odtah zaplatit, bez ohledu na to, že má vlastní pojistku.

Problém může nastat u řidičů aut, kterým povinné ručení nekryje náklady na asistenční služby nebo jejich pojišťovna odmítne proplatit „státní“ odtah. Zástupci pojišťoven s nařizováním odtahu nesouhlasí a stojí si za tím, že systém odtahových služeb pracujících pro pojišťovny je funkční a bez zpoždění.

Podle vyjádření Jana Matouška, výkonného ředitele České asociace pojišťoven, je garantovaný dojezd pojišťoven do 30 minut. Případy, kdy auto hodiny blokuje dopravu, jsou ojedinělé a mnohdy jde o zahraniční řidiče, kteří čekají na svou odtahovku. Mluvčí ŘSD Jan Studecký uvádí, že 30 minut je maximální limit, který hodlají na dálnicích tolerovat.

Podle pojišťoven přitom dojezdový čas odtahových služeb není problém. Nejdéle trvá ošetření zraněných a vyšetřování nehody. Účastníci vážnějších nehod nebo nehod s vyšší škodou, podle zákona totiž nesmí s vozidly hýbat nebo je přesouvat.

Podle ministra Ťoka stačí odtah na nejbližší bezpečné místo, tak aby byla odstraněna překážka v provozu na dálnici. Pak si řidiči mohou zavolat vlastní odtahovou službu.

Takový postup se volí již dnes, ale to v případech, kdy je řidič zraněn nebo v šoku a není schopný se o svůj vůz postarat. Pro vozidla často jezdí stejné odtahovky – protože jak ŘSD, tak i pojišťovny mívají často nasmlouvané stejné firmy.

Rozdíl v konečné ceně, který řidiči zaplatí za odtah, tak může být hlavně v podmínkách, jaké dokážou řidičům zajistit pojišťovny a za jakou cenu odtah vysoutěžilo ŘSD. To sice cenu pro koncového zákazníka stanovilo jako prioritní rozhodovací kritérium, ale do soutěží se nakonec až na nějaké výjimky přihlásil vždycky pouze jediný uchazeč, a tak k žádnému cenovému boji mezi odtahovkama nakonec nedošlo.

Ředitelství silnic rozdělilo dálnice zhruba na 20 úseků, na kterých vytvořilo monopol jedné odtahové službě, a to kritizuje Vojtěch Razima, ředitel sdružení Kverulant.

„Státní příspěvková organizace přitom tyto soutěže dotáhla do konce přesto, že zájem jen jednoho uchazeče ve valné většině soutěžených úseků ukazuje na možné kartelové spolčení,“ uvedl ředitel sdružení při rozhovoru s MF Dnes.

Nějaké velké množství důvodů ke změně stávajícího systému odtahů nevidí ani dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti, zabývající se poradenstvím, podle kterého je jeho dnešní podoba dostačující.

Odstavené vozy, blokující dlouhodobě dopravu jsou podle Budského hlavně na silnicích nižších tříd,  na dálnicích jde o výjimky. V mnoha případech může jít o vozidla bez povinného ručení, kterých je v dnešní době na 300.000. ŘSD má v plánu zajistit odtahy i na silnice první třídy. Úředníci ŘSD nyní chystají podklady pro nová výběrová řízení odtahových služeb.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Helena Marková