Nemáte sjednáno povinné ručení? Nesjednání se vám prodraží.

Jestliže jste vlastníkem vozu, musíte ho mít za zákona pojištěno. Kdo nemá automobil pojištěný musí platit příspěvky do garančního fondu. Tyto příspěvky se pohybují od pár korun do několika desítek za den. Při nepojištění tak můžete například za starou jedničkovou Octavii o objemu 1.6 zaplatit 1410 Kč za měsíc.

Na českém trhu je aktuálně okolo 143 000 nepojištěných vozidel. Jak takové množství vzniklo? V nejmenším počtu jsou zde zastoupeni řidiči vozů, kteří chtějí vlastnit vůz, ale jezdí s ním málo a nehody se nebojí. Ti pak auta nepojišťují, kvůli stále rostoucím cenám povinného ručení. Zadělávají si však na velké problémy. Při způsobení nehody se totiž částky šplhají někdy až do stovek tisíc a tyto škody by nepojištěný řidič musel řešit se svojí kapsy.

Mnohem častějším případem nepojištění je chyba majitelů aut, kteří jej prodávají, ekologicky likvidují nebo jim bylo odcizeno. Ať už je důvod zániku jakýkoliv, vždy musí být proveden na příslušném úřadu. Toto odhlášení je zdarma, ale je třeba mít s sebou dokumenty potřebné k odhlášení vozidla. U prodeje vozu je to kupní smlouva, u likvidace je to protokol o jejím provedení, u odcizení je to doklad od policie.

Jestliže s autem nejezdíte, ale prodávat ho nechcete, uložte značky do depozitu. Toto uložení stojí 200 Kč a značky v něm mohou být uloženy až 18 měsíců. Důležitou podmínkou je, že s autem bez značek nemůžete jezdit, na silniční komunikaci však stát může. Pokud auto bez značek máte umístěno na pozemní komunikaci, musí být v náležitém technickém stavu tzn. nesmí se jednat o vrak a musí mít předpoklad návratu na pozemní komunikace v budoucnu.

Na co si dát dále pozor? Není možnost auto prodat na náhradní díly. Vždy musíte auto prodat jako celek nebo jej odhlásit ekologickou likvidací. Další běžnou situací je dědictví vozu. Ze zákona jste povinni platit pojištění, dokud se nevyřeší dědické řízení.

Z příspěvků garančního fondu se v současné době hrají pouze škody, které jsou způsobeny nepojištěnými řidiči, a to pouze při škodě na zdraví. Pokud vás nabourá nepojištěný řidič, škodu na vašem autě vám nikdo neuhradí. Stejně tak je to i v případech, kdy neznámý řidič odjede od místa nehody. Peníze jsou vypláceny z garančního fondu českou kanceláři pojistitelů, která pak po viníkovi nehody prostředky vymáhá a to 1/3, maximálně do výše 300 000 Kč.

Česká kancelář pojistitelů se snaží pracovat s aktuálními daty, prodleva od zjištění do dopisu ve vaší schránce je pak 2-3 měsíce, podle množství případů. Pozor, zaplacením pokuty vaše povinnost mít sjednané povinné ručení nezaniká. Pokud auto po zaplacení pokuty nepojistíte, můžete čekat další.

A jaká že je výše příspěvků na den? Oficiální a plný seznam naleznete na stránkách ČKP, níže přikládám výpis nejčastěji nepojištěných vozidel podle motorizace.

MOTOCYKLY

do 50 cm3 4 Kč

50 cm3 – 350 cm3 8 Kč

350 cm3 – 500 cm3  21 Kč

nad 500 cm3 25 Kč

OSOBNÍ AUTOMOBILY

do 1 000 cm3 30 Kč

1 001 – 1 350 cm3 35 Kč

1 351 – 1 850 cm3 47 Kč

1 851 – 2 500 cm3 65 Kč

nad 2 500 cm3 93 Kč

OBYTNÝ AUTOMOBIL 61 Kč

PŘÍPOJNÉ VOZIDLO

do 750 kg 4 Kč

nad 750 kg 7 Kč

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:David Slouka